İçeriğe geç

Javascript this deyimi

Merhaba, javascript diline henüz yeni başlayanların aklına hep takılan “yahu bunu hep kullanıyorum da acaba bu ne ola ki” sorusuna bu gün bir cevap vermek istedim.

Aslında this tam olarak adını aldığı görevi görmektedir. O an bulunduğu yapıya ulaşmanızı sağlar. Hemen örneklendirelim.(Aslında o tam olarak bir nesnenin örneğidir.)

console.log(this.constructor.name);

Eğer web ortamında çalışıyorsak direk this kullanımı bize window objemizi getirir. Window objesi web ortamında çağrılan ilk ve ana nesnedir. Şimdi farklı yerlerde nasıl kullanıldıklarına bakalım.

function BirFonksiyon(){
  console.log(this);
}
BirFonksiyon();

Yukarıda ki kodu ben node.js ortamında çalıştıracağım ve bana aşağıda ki görselde gördüğünüz çıktıyı verecek.

Gördüğünüz bu çıktı aslında Tanımladığımız fonksiyonun tüm detaylarını gösteriyor. Aslında bir fonksiyon temelde bir objedir(nesne). Şimdi eğer istersek bu objenin içinde bulunan process anahtarına tanımlı alt obje içinden bir şeyler yazdıralım.

function BirFonksiyon(){
  console.log(this.process.version);
}
BirFonksiyon();

Yukarıda yazdığımız kod satırı fonksiyonumuzun içinde direk node.js tarafından tanımlanan alt obje içinde ki version anahtarına ulaşmamızı ve içinde ki veriyi yazdırmamızı sağladı.

This özetle o an üzerinde çalıştığınız nesnenin bir örneğidir. Bunu kullanarak içinde bulunan tüm promise yapılarına,alt objelerine erişebilirsiniz.

class Sinif {
  constructor(){
    console.log(this.constructor.name);
  }
}
var Cagir=new Sinif();

//Ekran çıktısı Sinif olur

Yukarıda ise this deyiminin bir sınıf içinde kullanımını görüyorsunuz. this değimini kullanarak sınıfın ismini ekrana yazdırdık.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir