İçeriğe geç

ECMAScript 6(ES6) javascript standartı nedir?

Tüm Ecma tarihini burada anlatmayı düşünmüyorum aslına bakılacak olursa çalışırken tarihine pek ihtiyacımız yok 🙂 dileyen her hangi bir arama motoru üzerinden bu bilgilere ulaşabilir. Öncelikle es6 sürümü daha çok node.js benzeri yapılarda kullanılıyor. Ben direk yapılan değişiklikleri aşağıda sıra sıra açıklayacağım..

Class yapısı

önceden javascript’in tam olarak nesne tabanlı programlamaya yönelik olduğunu söylemek oldukça güçtü. ES6 öncesinde bir sınıf oluşturmak isteseydik aşağıda kine benzer bir yapı oluşturmalıydık.

function Class(ad){
  this.benimAdim=ad;
  this.goster=function(){
    alert(this.benimAdim);
  }
}
var AdGoster=new Class('Bora');
adGoster.goster();

Yukarıda tek yapmak istediğim bir değişkene sınıf atamak bu sınıfa bir parametre vermek sonrasındaysa bu fonksiyonu çağırıp alert uyarısını ekrana vermekti. Diğer programlama dillerine kıyasla kullanımın ne kadar tırt olduğunu anlayabilirsiniz. Özellikle büyük bir projede çalışırken bildiğiniz ciğer söken bir yapı oluşabiliyor. Ayrıca yukarıda ki kullanım performans sorunu yaşatacağı için fonksiyonları da prototype ile kullanmak zorundayız.. :/

ES6 sayesinde klasik aşağıda ki kullanıma ulaştık.

class Class {
  constructor(isim) {
   this.isim = name;
  }
  getIsim() {
   alert(this.isim);
  }  
}

// Instance tanımlamak
let AdGoster= new Class('Bora!');
adGoster.getIsim();

Sabit değişken tanımlamak

Bilmeyenler azıcık şaşırabilir,daha önce bir programlama dili ile çalışmış olanları muhtemelen aşina olacağı sabit değişken tanımlamak ES6 standartıyla beraber gelmiştir.

const sabit_degisken=5;
console.log(sabit_degisken);

Let değişken tanımlaması

Bu küçük afacan tanım sayesinde artık global değişken tanımlamak çok daha kolay 🙂 bu kullanımı hemen kavramaya bilirsiniz ama korkmayın örnekle anlatayım.

var adSoyad='Bora Özer';
if(true){
  let adSoyad='Ali kahya'; //Ali kahya çıktısını verir
  console.log(adSoyad);
}
console.log(adSoyad); //Bora Özer çıktısını verir.

let değişken tanımlaması ile değişken üzerinde yaptığınız bir değişiklik sadece o şart bloğunda veya o satırda geçerli olur. Ana değişken üzerinde bir değişiklik olmaz. Yukarıda ki örnekte şart bloğu içinde adSoyad değişkenini değiştirip bir çıktı aldık. Çıktı tanımladığımız değeri verecek ancak şart kapsayıcılarının dışında aynı çıktı alma işlemini yaptığımızda alacağımız konsol çıktısı ilk tanımladığımız değer olacaktır.

 

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir