İçeriğe geç

Umbrella.js Jquery alternatifi!

Aslında bu kütüphaneyi keşfedeli uzun bir süre oldu ancak yeni deneme fırsatı bulabildim. Fazla sözü uzatmadan nedir,neden kullanılabilir avantaj ve dezavantajları nelerdir gibi gibi soruları yanıtlayalım.

Son çıkan Jquery sürümü hemen hemen 250kb civarında bir boyuta sahipti. Yiğidi öldürüp hakkını da yanına vermem gerekirse Jquery her ihtiyaca cevap veren bir kütüphane yani gerçekten çok fazla özelliğine ihtiyaç duyuyorsak UmbrellaJs bir alternatif olmaktan uzaklaşıyor. Yalnızca 10kb boyuta sahip UmbrellaJs dom manipülasyon özelliklerinin büyük bir kısmına sahip durumda ayrıca içinde jquery kullananların yabancı olmadığı bir kaç event metodu da dahil edilmiş.

Bunların dışında dokümantasyonu da oldukça güzel ve anlaşılabilir. UmbrellaJs ile proje geliştirmek için 2 dakika dokümantasyonu na bakmanız yeterli. Dediğim gibi projenizin ihtiyaçlarına göre iki kütüphane arasında seçim yapabilirsiniz. Yalnızca dinamik tasarımlar ve bir kaç küçük tıklama eventi ve ajax metodlarına ihtiyacınız varsa Umbrellajs tam sizlik bir kütüphane!

ikisi arasında ki bazı kullanım şekillerini de aşağı yazmazsam olmaz 🙂

Jquery -> 

$(".obje").click(function(){
    $('.sonuc').append("Bana tıkladıklar abi!");
});

UmbrellaJs ->

u('obje').on('click',function(){
    u('.sonuc').html('Bana tıkladılar abi!');
});

Jquery üzerinde hemn .on şeklinde hemde direk .click olarak kullanılabilen tıklama metodu umbrellaJs üzerinde gözlemlediğim kadarı ile sadece .on metodu içinde çağrılabiliyor 🙂

UmbrellaJs

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir